Beyond Europe ☆

  • Home
  • News
  • Resources
  • About us

“There is no way around an evacuation”

Interview with German antifascists who are currently reporting about the catastrophic situation on Lesbos

Check it out
You are here: Home / Uncategorized / About us – česká verze

About us – česká verze

June 8, 2016 by Beyond Europe

Beyond Europe

Antiautoritářská platforma proti kapitalismu

Se vznikem Beyond Europe v roce 2013 se na evropské radikálně-levicové scéně objevil projekt, jaký tu dlouho chyběl. Hned od počátku si vytkl za cíl vytvořit komunikační a organizační platformu, která by umožnila skupinám z různých zemí vzájemnou podporu ve svých lokálních bojích i výměnu cenných zkušeností. Beyond Europe vznikalo jako koalice skupin z bohatých států severo-západní Evropy se skupinami z jižních států, jež jsou nejvíce zasaženy ekonomickou krizí. Jeho ambice stejně jako potenciál však tento vzorec přesahují. Jeho ustavující prohlášení, jehož překlad přinášíme, funguje jako základní analýza výchozí situace současné evropské radikální levice stejně jako nástin jejího možného dalšího směřování.

Pouhý začátek…

Heslo „Beyond Europe“ znamená důrazné „ne“ současným představám o Evropě. Sen o politicky a hospodářsky sjednocené, „rovnostářštější“ a „spravedlivé“ Evropě pro všechny se zjevně rozplývá. „Evropský národ“ se proměňuje v Evropu škrtů a zhoubné disharmonie. Nostalgická touha po znovunastolení státní kontroly nad zákony nespoutaným trhem nepředstavuje trvalou alternativu, jež by vedla k lepšímu životu. Je přinejlepším jen druhou stranou stejné mince. Další klamnou alternativu představují různé pravicové a reakční síly. Tvrdí, že jediným řešením je „návrat“ k „Evropě národů“, kde bude každý národní stát sám za sebe. My chceme jít dál, než kam sahají tato řešení. Hájíme možnost existence mimo stát, národ a kapitál, nesenou antiautoritářským bojem a samosprávou. Šest let od počátku finanční krize konečně zahajujeme nezbytný projekt mezinárodní platformy pro radikální výměnu zkušeností, diskusi a akci. Chápeme „Beyond Europe – Antiautoritářskou platformu proti kapitalismu“ jako dlouho odkládaný první krok. Je to počátek sdílení zkušeností a porozumění mezi antikapitalistickými skupinami překračující hranice a obvyklé bariéry.

Původ myšlenky

Stále více se ukazuje, že parciální, národně rámované boje uvnitř sfér produkce a reprodukce a proti nim nepředstavují adekvátní reakci na úsporná opatření Trojky (Evropská komise, Evropská centrální banka, Mezinárodní měnový fond). Stále víc účastníků sociálních bojů se potýká s národní izolací a s neodkladnou potřebou odkazovat se k tomu, co mají jednotlivé analýzy a boje společné; cítí potřebu budovat transnacionální hnutí, která vytvářejí vazby bez ohledu na hranice a která by byla schopna přinést novou dynamiku a narušit alespoň na myšlenkové úrovni tradiční představy utvářející politickou krajinu.

Procesy výměny mezi lidmi bojujícími v Evropě i mimo ni dnes ještě nejsou dostatečně rozvinuté. Našemu hnutí stále chybí schopnosti a vědomosti potřebné ke koordinaci účinné, dlouhodobé spolupráce a odporu jak v rámci Evropy, tak mimo ni. Vidíme jen málo příležitostí k pouhému sdílení historických zkušeností i poznatků ze současnosti. Pokud chceme budovat účinné transnacionální hnutí, musíme začít experimentovat s fyzickými i virtuálními prostory, které nám umožní sejít se a společně rozvíjet plány. Hodně skupin a jednotlivců už naštěstí pochopilo, že je nutné pokročit od navštěvování a konzumováni „hotspotů“ (radikálních) protestů a od radikálního žurnalismu k rozvinutější úrovni aktivit, solidarity a vytvořit trvalé vazby se soudruhy napříč těmito prostory. Je to pokusný proces vytváření nástrojů a prostorů nezbytných k překonání omezení, kterým nyní čelíme a k našemu návaznému síťování.

První zkušenosti s transnacionálním organizováním jsme získávali, když jsme spolupořádali decentralizovaný den proti kapitalismu M31, který se konal 31. března 2012. I když jsou v Řecku masové demonstrace normální, neznamená to, že mobilizace k antikapitalistickému akčnímu dni v evropském kontextu bude mít odezvu. Různé situace si žádají různé přístupy a tyto přístupy mohou být nalezeny jedině v praxi. Naučili jsme se také, že jedna věc je naplánovat lokální událost v rámci akčního dne, a něco úplně jiného je zahájit diskuzi a dlouhodobou koordinaci mezi radikálními skupinami. Samozřejmě jsme také přišli na to, že mnohé skupiny se nechtějí nebo nemohou podílet na tomto dlouhém procesu výměny. Jde o to, zda skupina považuje transnacionální jednání za důležité, ale také o jejich kapacity a možnosti, jež jsou ovlivněny situací, v níž se skupiny nacházejí. Doufáme, že se s mnohými z těchto skupin a projektů znovu setkáme uvnitř Beyond Europe nebo podobné platformě.

Poslední roky odhalily meze našeho organizování. Chceme a potřebujeme taková omezení překonat. Hnutí v Řecku si uvědomila, že boje omezující se na národní úroveň, nepřinesou skutečnou změnu, protože pouhé svržení řecké vlády by neznamenalo dlouhodobou změnu komplexní situace v celé Evropě. Aktivisté v Německu padají do pasti názoru, že tu „nejsou žádné boje“. Mnozí z nich tyto boje přestali vyhledávat. Britské antiautoritářské, antikapitalistické skupiny čelí problémům s praktickými intervencemi a rozvíjením vazeb se širší společností. Tak jako tak, sami jsme slabí a dál se dostaneme jedině, když budeme jednat lokálně a myslet globálně; společnosti mimo rámec státu, národa a kapitálu můžeme dosáhnout jedině prostřednictvím mezinárodně koordinovaných akcí.

Co chceme – objevovat, vyměňovat, diskutovat, jednat

Musíme si opět osvojit princip solidarity a naplnit jej levicovým, emancipačním a radikálním obsahem. Solidaritu je třeba vyprostit z izolace monotematických kampaní, oživit jí a aktualizovat očištěním od reakčních a nacionalistických směrovek. Musíme ji vyjmout z koloběhu kapitalismu: solidaritou nemyslíme „charitu“ ani „investice“.

Musíme nalézt pojítka mezi kapitalistickými procesy probíhajícími uvnitř Evropy i mimo ni. Je třeba shromáždit informace o státních institucích a nadnárodních společnostech: jaké jsou jejich funkce a jak se podílí na organizování a usměrňování toků kapitálu a moci, které utvářejí současné nastavení krizového managementu a zavádění politiky škrtů? Nadto musíme rozumět místní situaci v každé ze zemí. Jak politika škrtů ovlivňuje a mění každodenní život? Jak se lidé organizují proti snižování platů a zvyšující se nezaměstnanosti? Proměňují se klasické obranné boje v ofenzivní? Jak se to děje? Je také zřejmé, že se během těchto sociálních bojů mění společenské vztahy.

Patriarchální struktury v jádru současného kapitalismu se utvrzují s nastávající krizí reprodukce života. Musíme se koordinovat také proti reakčním odpovědím na krizi, které vystupují z pozadí sílících fašistických organizací zvlášť v Řecku a Maďarsku. Například v Anglii nově nabývají na síle antifašistické iniciativy vystupující proti pravicové populistické a fašistické propagandě. Tato zkušenost není cizí řeckým soudruhům a soudružkám, kteří musí od náhlého vzestupu fašistického Zlatého úsvitu čelit novým útokům na uprchlíky, homosexuály i sebe samotné. Němečtí aktivisté získali podobné zkušenosti během reakčních pogromů v devadesátých letech. Chceme s našimi přáteli v ostatních zemích sdílet úspěchy, chyby a analýzy, aby mohli účinněji reagovat na podobné výzvy.

Musíme společně rozvíjet nástroje kritiky a zároveň pomalu a opatrně vstupovat do diskuze o našem dalším směřování. Umíme sdílet teoretické a praktické znalosti tak, aby jim soudruzi rozuměli a mohli je použít i někde jinde? Jak například kritizovat národ a formování národní jednoty? Potřebujeme především společně diskutovat o tématech, která se týkají nás všech: Kupříkladu jaká je povaha současné Evropy? Jestli ji chceme překonat a jak? Co pro to musíme udělat? Potřebujeme samozřejmě udělat další kroky a pomalu se přiblížit k diskuzi se soudruhy na jiných kontinentech.

Nechceme zůstat jen teoretickým kroužkem. Naše interakce musí nalézt uplatnění v praxi, žádná skutečná změna nebyla totiž nikdy dosažena pouhým psaním textů. Kolektivní politickou sílu nemůžeme rozvinout vysedáváním doma. Můžeme samozřejmě zůstat u standardního receptu na solidaritu: to znamená, když se něco někde stane, tak se vydáme do ulic s transparenty, rozneseme obvyklé letáky a fotky rozšíříme osvědčenými kanály. Je to lepší něž nic a je to pořád jedna z cest, jak o sobě dát vědět. Ale musíme jít dál. Evropská generální stávka N14 byla dalším pokusem s rozšiřováním a upřesňováním myšlenky solidarity. S velkými mezinárodními akčními dny mohou nastat potíže. Když jsou ale tyto akce dobře připravené, mohou mít pozitivní a dlouhodobé dopady. Další kontinuální postupy mohou spočívat v posilování samosprávných projektů a poskytování praktické podpory včetně distribuce jejich zboží a výrobků na vyšší úrovni (jako například samosprávná továrna VIO.ME). Důležité je také sdílení vědomostí o commoningových a socializačních projektech v různých podobách a soustavný rozvoj praxe přímé demokracie. Konečně je také spousta možností solidárního jednaní, které teprve musíme nalézt. Chceme hodně věcí na mnoha různých úrovních a proto je musíme společně vytvořit.

Vyhlídky

Vyhlídky této platformy nejsou a snad nikdy nebudou úplně předurčené. Nechceme omezovat svou vlastní imaginaci – představujeme si skromný začátek, výměnu podkladů k diskuzi a následně snad i postup ke koordinované činnosti a tak dále. Všechno je otevřené. Je jen na nás, jak se tento projekt bude vyvíjet – samozřejmě s ohledem na dynamiku hnutí a bojů, které se okolo objeví. Na počátku je malý projekt čtyř skupin ve třech zemích. Jistě není reprezentativní a ani nezahrnuje všechny velké probíhající projekty, ale doufáme, že se do vytváření sítě zapojí další skupiny, které sdílí stejný pohled na věc. Pokud se chcete dozvědět víc a zapojit se, prosím, kontaktujte nás.

Je zřejmé, že pokud se nepokusíme organizovat tímto způsobem, když neposílíme procesy výměny a nebudeme pokračovat ve společné analýze fungování systému, tak nebudeme schopni rozvinout vlastní agendu. Od základu se snažíme vycházet z toho, že doktrína „není žádná alternativa“ je pouhá ideologie těch, kteří nechtějí připustit skutečnou změnu. V době politiky škrtů a lidových revolt, musíme pozdvihnout způsoby naší organizace o úroveň výš. Tvrdíme, že je třeba pochopit situaci a jednat – radikální kritiku státu, národa a kapitálu i propagaci samosprávy a budovaní protisíly rozšířit mimo naše politické prostředí, mezi sousedy i dál.

Beyond Europe, listopad 2013

https://www.beyondeurope.net

mail@beyondeurope.net

Skupiny Beyond Europe:

Plan C (Anglie)

Antiauthoritarian Movement | Αντιεξουσιαστική Κίνηση (Řecko)

Drasi | Δράση (Řecko)

…ums Ganze! (Německo & Rakousko)

Syspirosi Atakton / Συσπείρωση Ατάκτων (Kypr)

Filed Under: Uncategorized

Make Amazon Pay!

Recent Posts

  • Shut down the harbour – Break the chains of fossil capitalism
  • From the Concrete to the Abstract – A Call for Mobilization to Take Concrete Action
  • Communize Care! Hospital strikes in Western Germany
  • Global Solidarity: Against the states and the militarization of the planet
  • The Beach Lies Beneath the Streets – End Automotive Capitalism!

Featured

Shut down the harbour – Break the chains of fossil capitalism

From the Concrete to the Abstract – A Call for Mobilization to Take Concrete Action

Communize Care! Hospital strikes in Western Germany

Global Solidarity: Against the states and the militarization of the planet

The Beach Lies Beneath the Streets – End Automotive Capitalism!

Stay connected!

  • 2298followers
  • 0likes
  • 177posts
  • Facebook
  • Twitter
  • Contact

Beyond Europe · 2022 · Proudly hosted by R*